معرفی کتاب

کتاب‌ها و منابعی برای شناخت خود، درمان زخم‌های کودکی و برای شناخت شرم و ترس‌ها

اگر می‌خواهی کودک سالمی را پرورش دهی، ابتدا خودت را بشناس و درمان کن

تقصیر تو نبود

رهایی از شرم ناشی از سوء‌استفاده در دوران کودکی با استفاده از نیروی شفقت به خود

ناشرانتشارات ارجمند
نویسندهبورلی انگل
مترجمسروه ویسی ، خدیجه نادری زاده

شرم یک هیجان اجتماعی است و به ما می‌گوید که رفتاری را خلاف عُرف یا نُرم یک اجتماع انجام داده‌ایم. به ما قدرت ارزیابی می‌دهد تا ارزش‌های درونی‌مان را بسنحیم، به ما کمک می‌کند اشتباه‌هایی را انجام ندهیم و کمک می‌کند که با ابراز این که اشتباه کردیم، به ما کمک می‌کند که جبران کنیم و دوباره احساس تعلق به ما برگردد و ما متعلق به گروه و اجتماع باقی بمانیم. ممکن است به ما کمک کند که ارتباطی را قطع کنیم و دیگر به آن ارتباط برنگردیم.

شرم خیلی دردناک است و به فرد احساس مچالگی و جمع‌شدگی و همچنین نیاز به قایم شدن می‌دهد. شرم پذیرش این است که خطایی کردم یا به کسی آسیب زدم، یا به جامعه من را قضاوت یا ترد کرده است.

شرم ثانویه زمانی ایجاد می‌شود که ما از داشتن احساسی دیگر، احساس شرم می‌کنیم. مثلا فرد ترسیده است و از اینکه چرا ترسیده، خجالت می‌کشد.

این فایل‌ها به شما کمک می‌کنند تا ارتباط بهتری با خودتان و فرزندانتان داشته باشید. در اینجا دکتر مجتبی شکوری بر اساس کتاب «تقصیر تو نبود» در ۸ بخش به موضوع شرم و احساس گناه پرداخته است.

تقصیر تو نبود، بخش ۴، خودفهمی

by دکتر مجتبی شکوری

تقصیر تو نبود، بخش ۵، خودبخشودگی

by دکتر مجتبی شکوری

تقصیر تو نبود، بخش ۶، خودپذیری

by دکتر مجتبی شکوری

تقصیر تو نبود، بخش ۷، خودمهربانی

by دکتر مجتبی شکوری

تقصیر تو نبود، بخش ۸، خودترغیبی

by دکتر مجتبی شکوری

 

کلیه حقوق مادی و معنوی متون، گرافیک، تصاویر، ویدئوها و محتویات وبسایت ژیوان متعلق به موسسه ژیوان است. بازنشر و استفاده از مطالب
وبسایت ژیوان، تنها با مجوز کتبی یا غیرکتبی از مدیر وبسایت و با ذکر منبع و لینک مستقیم (لینک مستقیم به مطلب و بازنشر کامل و‌ بدون
جرح و‌ تعدیل) بلامانع است.

@ 2023 Mercede Ameri, All Rights Reserved

Design by Mercede Ameri, Jivan Studio

طراحی وبسایت و لوگو از استدیو ژیوان