پدرومادرانِ اینستاگرامی

by | ژوئن 28, 2020

پخش اطلاعات خصوصی

کودکان از سن ۱۳ سالگی اجازه باز کردن حساب کاربری در اینستاگرام را دارند پس وقتی شما به عنوان مادر یا پدر، صفحه اینستاگرام باز می‌کنید، آن صفحه اینستاگرام متعلق به شما است. بنابراین بهتر است فقط نام خودتان را در قسمت بایو بنویسید، این که شما مادر چه کسی و همسر چه کسی هستید، یک اطلاعات کاملا خصوصی است و به افراد غریبه ربطی ندارد. قرار دادن تاریخ تولد کودک در بایو نیز تنها پخش کردن اطلاعات خصوصی کودک است که شاید او مایل به پخش آن نباشد، ضمن اینکه اطلاعات کافی به افراد با مشکلات روانی می‌دهد که با اطلاعات جمع آوری شده، به گونه‌ای دست به تحدید شما یا فرزندانتان بزنند.

نقض حقوق کودک:‌ کودکان حق حریم خصوصی دارند

اگرچه قابل درک است که والدین به فرزندان خود افتخار می کنند و می خواهند دیگران در زندگی فرزندان خود سهیم باشند، اما باید بدانند که کودکان نیز حقوق شخصی دارند. مهمتر از همه، این شامل حق حریم خصوصی و ناشناس ماندن و مالکیت تصویر شخصی است. درباره حق حریم خصوصی، فقط خود شخص می‌تواند تصمیم بگیرد. برخلاف تصور عامه، والدین نمی‌توانند به راحتی تصمیم بگیرند که عکس‌ها و فیلم‌های فرزندانشان را منتشر کنند.

انتشار عکس‌ها و فیلم‌های کودک، می‌تواند منافع قانونی کودکان را نقض کند، پس رضایت کودک در این زمینه لازم است. برای انجام این کار، کودک باید بتواند عواقب تصمیم خود را بفهمد. به طور معمول، این مورد فقط در کودکان ۱۴ ساله و بالاتر اتفاق می افتد.

دید تونلی (توجه به یک بُعد و نادیده گرفتن ابعاد دیگر)

افراد فقط بخشی از زندگی خود با کودک را به گونه‌ای خاص در این قاب نشان می‌دهند. در این بین هستند پدر و مادرانی که با خواندن و دیدن این پست‌ها، از کودک خود بیش از اندازه‌ی توانش انتظار دارند و این‌گونه باعث وارد شدن آسیب روحی یا جسمی به او می‌شوند.
پدرومادران اینستاگرامی اشتباهات خود را چنان زیبا جلوه می‌دهند که عده زیادی آن اشتباه را تقلید می‌کنند. والدین تنها تعداد محدودی کودک دارند و برای اولین بار است که با پدیده والد بودن آشنا می‌شوند. اما وقتی یک مربی کارکشته که سال‌ها و ساعت‌های زیادی را با کودکان و والدینشان گذرانده یا یک روان‌شناس، متن این والدین را می‌خواند یا ویدئوهای آن‌ها را با کودکانشان می‌بیند، تعداد زیادی مشکلات تربیتی را در آن پیدا می‌کند، در حالی که والدین تقلید کننده و دنبال‌کننده صفحه، این مشکلات را نمی‌بینند.
درضمن بسیار مهم است که
ما در فراهم آوردن شرایط رشد یکپارچه‌ و سالم‌ فرزندانمان بکوشیم و تنها توجه به یک وجه از توانایی‌های کودک، باعث مختل شدن رشد یکپارچه می‌شود.

چه مشکلی در انتشار عکس های کودکان وجود دارد؟

پس از انتشار تصاویر در اینترنت، شما بلافاصله کنترل تصاویر را از دست می‌دهید. آیا می‌دانید افراد بیماری هستند که از عکس‌های کودک شما سوءاستفاده می‌کنند؟
قبل از هر چیز باید از خود بپرسید که آیا خود کودک موافق پخش شدن تصویرش در فضای مجازی است یا خیر. بعضی چیزها امروز شیرین و بامزه و فردا شرم‌آورند. آنچه برخی والدین ناز یا خنده‌دار می‌دانند، می‌تواند برای کودک ایجاد شرم کند. چنین عکس‌هایی حتی می‌تواند برای همکلاسی‌های کودک وسیله‌ای باشد که منجر به حملات قلدری شود. آیا شما واقعا می‌خواهید که باعث مورد تمسخر قرار گرفتن یا مورد آزار و قلدری قرار گرفتن کودک خود باشید؟

نویسنده: مرسده عامری

About the Author

Mercede Ameri

 هنردرمانگر، دانش‌آموخته دوره های مربی گری کودک از اتریش، دانش‌آموخته دوره های مربی گری رجیوامیلیا

Learn more on this topic

Related Blog Posts

مهاجرت و کودکان

مهاجرت و کودکان

هدف اصلی مهاجرت برای خیلی از خانواده‌ها، به وجود آوردن زندگی ایده‌آل برای فرزندان است و متأسفانه بسیاری بدون در نظر گرفتن مشکلات و عواقب ناشی از آن به خصوص برای کودکان، مهاجرت می‌کنند. پدرومادر باید چه قبل و بعد از مهاجرت، اقداماتی را به منظور کاهش مشکلات و فشار زندگی...

بی‌حسی عاطفی چیست؟

بی‌حسی عاطفی چیست؟

بی‌حسی‭ ‬عاطفی‭ ‬حالتی‭ ‬از‭ ‬حضور‭ ‬است‭ ‬که‭ ‬در‭ ‬آن‭ ‬هیجانات‭ ‬را‭ ‬احساس‭ ‬یا‭ ‬ابراز‭ ‬نمی‌کنید‭.‬بی‌حسی‭ ‬عاطفی‭ ‬فرآیند‭ ‬ذهنی‭ ‬و‭ ‬عاطفی‭ ‬خاموش‭ ‬کردن‭ ‬احساسات‭ ‬است‭ ‬و‭ ‬ممکن‭ ‬است‭ ‬به‭ ‬صورت‭ ‬اختلال‭ ‬در‭ ‬پاسخ‌های‭ ‬عاطفی‭ ‬یا‭ ‬واکنش‌پذیری‭ ‬تجربه‭...

Join in the conversation

Leave a Comment

0 Comments

Newsletter

Join for notifications on events, campaigns, & news