مجموعه کتاب‌های چستر

ترجمه‌ی مرسده عامری

 

این کتاب‌ها با نگاهی به زبان زندگی (ارتباط بدون خشونت) نگاشته شده‌ان

و مهارت‌های مهم زندگی و شناخت احساسات را به کودکان می‌آموزند

در طول 20 سال گذشته، پدرومادران و معلمان زیادی از مجموعه کتاب‌های چستر برای کمک به کودکان

در عبور از چالش‌ها به ویژه اضطراب و جدایی و آرامش بخشیدن به کودکان بهره برده‌اند.

این داستان‌ها بسیار لطیف هستند و بوسه‌ی مادر در همه‌ی آن‌ها نقشی اساسی را ایفا می‌کند.

این کتاب‌ها در شکل‌گیری دلبستگی ایمن به کودک شما کمک می‌کنند. 

خرید کتاب‌ها به صورت فایل‌های صوتی‌تصویری قصه‌گویی

اهمیت شناخت احساسات

چرا باید احساساتمان را بشناسیم؟

تجربه احساسات به ما کمک می‌کند به بهترین شیوه بتوانیم با محیط و اتفاقات جدید سازگاری پیدا کنیم و بهترین واکنش را ارائه دهیم. شخصی که نمی‌داند چه احساسی دارد، از خودش دور می‌شود و در روابطش دچار مشکل می‌شود. 

زمانی که احساساتتان را نادیده می‌گیرید، سازگاری تان با محیط و اطرافیان لطمه دیده و احتمالا رفتارهای ناکارآمد بیشتری از شما سر می زند. چرا که شناخت احساسات به شما می گویند که در واقع چه میخواهید. با آگاهی از احساستان می‌توانید آنها را ادراک و تجربه کنید؛ در آن‌ها تامل کرده و ابرازشان نمایید و در نهایت به سمت ارتباطات سالم‌تر قدم بر خواهید داشت. برای دست یابی به شناخت احساسات، لازم است تغییرات فیزیولوژیکی بدن در حین تجربه احساسات تان را بشناسید. برای این‌که بتوانید احساسات خود را بشناسید، باید طبیعت، خواستگاه و ریشههای آن ها را درک کنید

 ۱. درک منشا و مبدا احساسات

احساسات، پاسخهای برنامهریزی شده ایست که در طی تکامل بشر شکلگرفته‌اند. مانند این‌که در چه شرایطی باید بترسید تا بدن آماده استفاده از بالاترین توان خود برای دفاع از جانش شود. احساسات به بقای انسان و همزیستی با محیطش نیز موثر بوده است. احساسات مثبت مشترک میان انسان ها باعث نزدیک شدن آن ها به یکدیگر و انجام کارهای فوق‌العاده می‌شود.

۲. شناخت احساسات اولیه

احساسات اصلی شامل خشم، نفرت، ترس، شادی، غم و تعجب است و باقی احساسات بر اساس آنها است. احساساتی مثل غرور، شرم، عشق و اضطراب نیز در زیر دسته‌ی احساسات اصلی قرار دارند.

۳. شناخت نقش و اهمیت هر احساس

هر احساسی برای بقا، رشد و تصمیمگیری بسیار مهم است. همه‌ی احساسات به شما برای پیشرفت کمک می کنند. 

۴. شناخت چگونگی تاثیر احساسات بر تصمیمات

احساسات، ارزش و اهمیت اطلاعات را تعیین می کنند و در تغییر جهت تصمیم‌گیری فرد میتوانند موثر و مهم باشند. شناخت نادرست از خود و خواسته هایی که فرد آن ها را ارزش می داند، منجر به تصمیم‌گیری های اشتباه می‌شود

۵. احساسات می توانند اختلال ایجاد کنند

همانطور که مشکلی در اعضای بدن مثل چشم یا کلیه ها را احساس می کنید، احساسات شما نیز می تواند باعث اختلال شوند. برخی از اختلالاتی که احساسات شما را مختل می کنند عبارتند از: افسردگی که شامل احساسات طولانی غم و بی‌علاقگی است. اختلالات اضطرابی که شامل نگرانی های طولانی مدت و بیش از حد در مورد وقایع روزمره است.

چستر و بلوطی پر از خاطره، از مرگ برای کودکان می‌گوید

ممکن‭ ‬است‭ ‬کودک‭ ‬درباره‌ی‭ ‬مرگ‭ ‬بپرسد‭ ‬ولی‭ ‬نتواند‭ ‬مفهوم‭ ‬آن‭ ‬را‭ ‬درک‭ ‬کند. در‭ ‬حال‭ ‬حاضر،‭ ‬کودکان،‭ ‬نوجوانان‭ ‬و‭ ‬بزرگسالان،‭ ‬روزانه‭ ‬به‌طور‭ ‬غیرمستقیم‭ ‬از‭ ‬طریق‭ ‬رسانه‌ها‭ ‬یا‭ ‬به‌طور‭ ‬مستقیم‭ ‬در‭ ‬جریان‭ ‬مرگ‭ ‬افراد‭ ‬نزدیک‭ ‬و‭ ‬نیز‭ ‬دوره‭ ‬سوگواری‭ ‬پس‭ ‬از‭ ‬آن‭ ‬مواجه‭ ‬می‌شوند‭.‬ در‭ ‬جامعه‌ی‭ ‬مدرن‭ ‬که‭ ‬ما‭ ‬مدام‭ ‬باید‭ ‬در‭ ‬آن‭ ‬کارکرد‭ ‬داشته‭ ‬باشیم،‭ ‬مرگ‭ ‬اغلب‭ ‬به‭ ‬عنوان‭ ‬چیزی‭ ‬نامناسب‭ ‬و‭ ‬ترسناک‭ ‬به‭ ‬ذهنمان‭ ‬می‌آید. ‬

مرگ،‭ ‬انسان‌ها‭ ‬را‭ ‬به‭ ‬نوعی‭ ‬به‭ ‬سکوت‭ ‬وا‭ ‬می‌دارد‭. ‬حتی‭ ‬والدین‭ ‬اغلب‭ ‬فکر‭ ‬می‌کنند‭ ‬که‭ ‬تا‭ ‬زمانی‌که‭ ‬ممکن‭ ‬است،‭ ‬باید‭ ‬فرزندان‭ ‬خود‭ ‬را‭ ‬از‭ ‬فهم‭ ‬این‭ ‬موضوع‭ ‬محافظت‭ ‬کنند‭. ‬آنها‭ ‬پاسخ‭ ‬سوالات‭ ‬کودکان‭ ‬را‭ ‬که‭ ‬در‭  ‬این‭ ‬موارد‭ ‬به‭ ‬وجود‭ ‬می‌آیند‭ ‬نمی‌دانند‭. ‬با‭ ‬این‭ ‬وجود،‭ ‬کودکان‭ ‬نیز‭ ‬مرگ‭ ‬را‭ ‬تجربه‭ ‬می‌کنند؛‭ ‬در‭ ‬زندگی‭ ‬روزمره،‭ ‬مانند‭ ‬پرندگان‭ ‬مرده‭ ‬یا‭ ‬گربه‌هایی‭ ‬که‭ ‬زیرگرفته‌شده‌اند‭ ‬یا‭ ‬در‭ ‬مورد‭ ‬مرگ‭ ‬همسایه‭ ‬می‌شنوند‭ ‬یا‭ ‬هر‭ ‬روز‭ ‬انسان‌ها‭ ‬و‭ ‬کودکان‭ ‬مرده‭ ‬را‭ ‬در‭ ‬تلویزیون‭ ‬می‌بینند‭. ‬این‭ ‬مسئله‭ ‬همچنین‭ ‬برای‭ ‬آنان‭ ‬ترس‭ ‬ایجاد‭ ‬می‌کند‭.

در‭ ‬اثر‭ ‬واکنش‌های‭ ‬محیط‭ ‬اطرافشان،‭ ‬می‌فهمند‭ ‬که‭ ‬مرگ‭ ‬چیزی‭ ‬ترسناک‭ ‬و‭ ‬تهدیدآمیز‭ ‬است‭ ‬که‭ ‬بزرگسالان‭ ‬ترجیح‭ ‬می‭ ‬دهند‭ ‬درباره‭ ‬آن‭ ‬صحبت‭ ‬نکنند‭ ‬و‭ ‬بهتر‭ ‬است‭ ‬که‭ ‬در‭ ‬مورد‭ ‬آن‭ ‬سوال‭ ‬نپرسند‭. ‬کودکان‭ ‬برای‭ ‬هضم‭ ‬این‭ ‬ترس‭ ‬و‭ ‬غم‭ ‬و‭ ‬برای‭ ‬پاسخ‭ ‬به‭ ‬سوالاتشان‭ ‬به‭ ‬کمک‭ ‬و‭ ‬پشتیبانی‭ ‬نیاز‭ ‬دارند‭ . ‬کتاب‌ها‭ ‬و ‬داستان‌ها به‭ ‬عنوان‭ ‬یک‭ ‬منبع‭ ‬شناخته‭ ‬شده‭ ‬قابل‭ ‬اعتماد،‭ ‬نقش‭ ‬تعیین‌کننده‌ای‭ ‬در‭ ‬این‭ ‬زمینه‭ ‬دارند‭.‬

چستر و جیبی پر از بوسه، از تقسیم عشق و محبت برای

کودکان می‌گوید

گاهی‭ ‬فرزندانمان‭ ‬خیال‭ ‬می‌کنند،‭ ‬اگر‭ ‬به‭ ‬فرد‭ ‬دیگری‭ ‬به‭ ‬غیر‭ ‬از‭ ‬آن‌ها‭ ‬توجه‭ ‬و‭ ‬محبت‭ ‬کنیم،‭ ‬عشق‭ ‬به‭ ‬اندازه‌ی‭ ‬کافی‭ ‬برای‭ ‬آن‌ها‭ ‬باقی‭ ‬نمی‌ماند‭.‬ این‭ ‬کتاب‭ ‬به‭ ‬کودک‭ ‬می‌آموزد‭ ‬که‭ ‬عشق‭ ‬بی‌انتهاست‭ ‬و‭ ‬بی‌قید‭ ‬و‭ ‬شرط‭ ‬و‭ ‬نیازی‭ ‬به‭ ‬حسادت‭ ‬نیست‭.‬

چستر و قلدرِ بگنده، به کودکان یاد می‌دهد چگونه در

مقابل قلدری عمل کنند و چگونه از خودشان محافظت کنند

قلدری یک رفتار پرخاشگرانه است که به منظور اعمال قدرت از سوی کسی که به دلایل مختلف نیاز به این کار دارد، علیه فردی که به دلایل مختلف قدرت محافظت کردن از خودش را ندارد، اتفاق می‌افتد. پس می شود گفت که قلدری یک جور جنگ بر سر قدرت است‭.‬ ائتلاف کردن علیه یکی از بچه‌ها، بی محلی کردن، تحقیر، به هم زدن رابطه یکی از بچه‌ها با دوست صمیمی‌اش، تهدید کردن و… قلدری‌هایی هستند که در بین کودکان دیده می‌شوند. قلدری یک رفتار آسیب‌زا است و در نتیجه باید از آن پیشگیری بشود و به بچه‌هایی که مورد قلدری فرد دیگری قرار گرفته‌اند آموزش داده شود تا بتوانند خودشان را از آن وضعیت خلاص کنند.

چِستر ‬و روزی‭ ‬دور‭ ‬از‭ ‬خانه، درباره‌ی رشد است،

کودک انقدر بزرگ و مستقل می‌شود که می‌تواند شبی را

(یا حتی تمام روز را) به تنهایی (بدون حضور پدرومادرش) 

در کنار نزدیکان و دوستانش بگذراند. اما این کاملا

طبیعی است که دلش تنگ شود و بخواهد به خانه برگردد  

رشد و گسترش حس فردیت کودک سال‌ها زمان می‌برد. همین‌طور که جسم کودک شما در گذرزمان رشد می‌کند، توانایی‌ها و احساسات متنوعی نیز در او رشد می‌کنند و شکل می‌گیرند. یکی از این توانایی‌ها، فردیت و استقلال است. والدین نقش مهمی در میزان پیشرفت و رشد استقلال در کودکشان و کم شدن اضطراب جدایی او دارند. کودک هرچه بزرگ‌تر می‌شود آگاهی بیشتری درباره‌ی خودش و گستره‌ی توانایی‌هایش پیدا می‌کند. کودکان به طور مداوم برای کسب استقلال تلاش می‌کنند. در طول این تلاش‌ها، بسیار مهم است که شما حامی آن‌ها باشید و فرزندتان را از عشق بدون شرط دریغ نکیند.

کودکان در بیشتر این داستان‌ها، با حیوانات جدیدی آشنا می شوند که تابه‌حال اسم آن‌ها را نشنیده‌اند. منطقه‌ی زیستی حیوانات این داستان ها عموماً قاره‌ی امریکا است. یادداشت‌ها و آموزه‌هایی از طرف مترجم تهیه شده که ب شما و کودکان کمک می‌کند با این حیوانات و منطقه‌ی زیستی آن‌ها آشنا شوید.